Bağcılar’da meyve bahçeleri yükseliyor

Bağcılar’da meyve bahçeleri yükseliyor

Bağcılar Belediyesi Üzüm Bağı, Kiraz, Kayısı ve Kestane bahçelerinin ardından Fındık Bahçesi’ni de tamamlıyor.

 

Bağcılar’ı ismine uygun bağ ve bahçelerle donatmak isteyen Bağcılar Belediyesi, Üzüm Bağı ile başlattığı Nostalji Bahçeleri Projesine Kiraz, Kayısı ve Kestane bahçelerinin ardından Fındık Bahçesi’ni de ekledi. Yeni Mahalle’de bir süredir yapımı devam eden Fındık Bahçesi tamamlanmak üzere. Toplam 5 bin 660 metre kare alandan oluşan Fındık Bahçesi’ne 120 fındık ağacı dikildi. Fındık Bahçesi’nde bir de sosyal ve kültürel etkinliklerin yapılabileceği Karadeniz yöresine özgü Karadeniz Dolma Evi yapıldı. Toplam 228 metre kare oturum alanından oluşan tesis bodrum, zemin ve bir kattan oluşuyor.

 

Önümüzdeki günlerde hizmete açılacak olan Fındık Bahçesi, hem yeşil alan ihtiyacını karşılayacak hem de isteyen vatandaşlara piknik yapabilme imkanı sunacak. Bağcılar’da bir dönem bağ ve bahçelerin olduğunu yaşanan kentleşme ile bağ ve bahçelerin yerlerini binaların aldığını ifade eden Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, “İlçemize bir nostaljiyi yaşatmak istiyoruz. Bunun için Nostalji Bahçeleri Projemizi başlattık ve Fındık Bahçemiz de bu projemizin son çalışması… Hedefimiz 22 mahallemizin tamamına bir meyve bahçesi kazandırmak” dedi.

Bağcılarlıların meyve bahçeleri ile bir nostaljiyi yaşadığını ifade eden Çağırıcı, “Hem insanlarımız gelip burada piknik yapabiliyor hem de dalından meyve yiyebiliyor. Özellikle çocuklarımız, manavdan alarak yedikleri meyvelerin nasıl yetiştiğini görmüş oluyor” dedi.

 

Nostalji bahçeleri projesi

Farklı ve özgün bir proje olarak 2006’da Üzüm Bağı ile başlatılan Nostalji Bahçeleri Projesi, Bağcılarlıların yoğun ilgi göstermesi üzerine Üzüm Bağı’na yenilerinin eklenmesi ile devam etti. Farklı mahallelerde Kiraz, Kayısı ve Kestane bahçelerini oluşturan Bağcılar Belediyesi, son olarak Fındık Bahçesi’nin projesini hazırladı ve çalışmada sona gelindi. Meyve bahçeleri, Türkiye’nin farklı illeri ile özdeşleşen tarihi yapıların bir benzerlerinin inşa edilmesi ile daha da güzelleştiriliyor. Bu kapsamda Kayısı Bahçesi’ne Malatya Konağı, Kestane Bahçesi’ne Kastamonu Evi inşa edildi. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.