Belediyelerde Denetim Komisyonları Göreve Başladı!

Belediyelerde Denetim Komisyonları Göreve Başladı!

Büyükşehir denetim komisyonuna AK Partiden Abubekir Taşyürek ve Osman Kıdık , CHP’den ise Serdar Bayraktar seçildi..

 Belediye Kanunu gereği belediye meclislerince grupların üye sayılarına göre seçilen ve belediyelerin bir önceki yıl gelir ve giderleri ile bunlara ilişkin hesap kayıt ve işlemlerinin denetimi amacıyla oluşturulan denetim komisyonları Türkiye’de bütün belediyelerde göreve başladı. Nüfusu on bini geçmeyen belediyelerde denetim komisyonu oluşturma zorunluluğu bulunmuyor.

 

Türkiye Belediyeler Birliği, Afyon’da Belediye Meclisi ve Denetim Komisyonu Üyelerine yönelik bilgilendirme amaçlı “Denetim Komisyonları Toplantısı” düzenliyor.17-25 Ocak tarihleri arasında üç dönem olarak düzenlenen toplantılarda seçilen Denetim Komisyonu üyeleri denetim komisyonlarının çalışmaları ve raporlamaları konusunda eğitime tabi tutulacak.

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, Saraçhane Belediye Sarayı Meclis Salonu’nda gerçekleştirdiği 2013 yılı Ocak ayı olağan toplantısında 2012 yılı gelir ve giderleri ile bunlara ilişkin hesap kayıt ve işlemlerinin denetimini yapacak denetim komisyonu üyelerini belirlendi.

Yapılan seçime göre denetim komisyonunda AK Partiden İBB meclis üyesi Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Abubekir TAŞYÜREK ve İBB meclis üyesi Hukuk Komisyonu Başkanı Osman KIDIK, CHP’den ise İBB meclis üyesi Serdar BAYRAKTAR olmak üzere toplam üç üye görev yapacak.

 

İBB Meclis Müdürlüğünden alınan bilgilere göre; 2013 yılında da Denetim Komisyonu Başkanlığını Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Yeminli Mali Müşavir Abubekir TAŞYÜREK yapacak.

 

Diğer taraftan İstanbul’da bütün ilçe belediyeleri de 2012 Ocak ayı olağan toplantılarında yasa gereği en az üç, en çok beş kişiden oluşan denetim komisyonlarını belirledi.

Komisyonlar her siyasi parti grubunun ve bağımsız üyelerin meclisteki üye sayısının meclis üye tam sayısına oranlanması suretiyle oluşturuluyor.

Komisyon, belediye başkanı tarafından belediye binası içinde belirlenen yerde çalışmalarını yapıyor. Deneti çalışmalarında kamu personelinden ve gerektiğinde diğer uzman kişilerden de yararlanma hakkı bulunuyor.

Ayrıca denetim komisyonunun belediye birimleri ve bağlı kuruluşlarından her türlü bilge ve belgeyi isteme yetkisi bulunuyor. Yasaya göre bu istekler gecikmeksizin yerine getirilmek zorunda.

Denetim komisyonu çalışmasının kırk beş iş günü tamamlayarak, raporunu mart ayının sonuna kadar meclis başkanlığına sunmak zorunda. Denetim komisyonu raporunda konusu suç teşkil eden hususlarla ilgili olarak meclis başkanlığı tarafından yetkili mercilere suç duyurusunda bulunulması gerekiyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.