Çatalca ‘Su Kemerleri’ ile tanıtılıyor

Çatalca ‘Su Kemerleri’ ile tanıtılıyor

İstanbul’un en büyük ilçesi Çatalca’nın tarih ve su kaynakları bir sergide vücut buldu

 Bizans döneminde yapılan ve İstanbul şehrinin su ihtiyacını karşılayan 451 kilometrelik su taşıma sistemi; Prof. Derya Maktav ve Prof James Crow yöneticiliğinde Koç Üniversitesi Anadolu Medeniyetleri Araştırma Merkezi’nde açılan ‘Bir Başkentin Suyolları’ isimli sergide tanıtıldı.


Sergi, İstanbul Teknik Üniversitesi’nden Prof. Kazım Çeçen ile Prof. Derya Maktav ve Edinburgh Üniversitesi’nden Prof. James Crow’un 1990’ların başlarından 2009’a kadar yürüttüğü bir dizi araştırma projesine dayanıyor.


5. yüzyılın ortalarında kentten çıkıp, Trakya tepelerini dolanan ve büyük bir kısmı Çatalca’dan geçerek, Vize ilçesine kadar uzanan su yolları, 451 kilometre uzunluğundadır. Trakya’dan başlayan su sistemi, yüzyıldan kısa bir sürede tamamlanmış ve modern çağ öncesi toplumlar için en büyük mühendislik projelerinden birisi oldu.


İstanbul Beyoğlu’nda bulunan Koç Üniversitesi Anadolu Medeniyetleri Araştırma Merkezi’nde 9 Kasım 2012 Cuma günü açılan sergiye, Çatalca Kaymakamı Dr. Nevzat Taşdan, Çatalca Belediye Başkanı Cem Kara’nın aynı anda birkaç programı olması nedeniyle, Çatalca Belediye Başkan Yardımcısı Erhan Güzel, Çatalca Belediyesi adına sergiye katıldı.

Sergiye ayrıca, Çatalca Kültür ve Turizm Derneği Başkanı Ahmet Rasim Yücel ve dernek yöneticileri de katıldı.


9 Kasım 2012 ve 18 Şubat 2013 tarihleri arasında açık olacak sergi, Salı, Çarşamba, Perşembe, Cuma ve Cumartesi günleri 10:00 – 17:30 arası Pazar 12:00 – 17:30 arasında açık olarak hizmet verecek. Sergi Pazartesi günleri kapalı olacak.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.