Ekmek israfı önlenecek

Ekmek israfı önlenecek

Esenler’de ekmek israfının önlenmesi kampanyası başlatıldı.

 Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın 17 Ocak 2013 tarihinde başlattığı T.C. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Toprak Mahsulleri Ofisi’ nce Ülkemiz genelinde başlatılan “Ekmeğini İsraf Etme” kampanyası dahilinde Esenler Kaymakamlığı İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından “Ekmek İsrafının Önlenmesi Kampanyası” Esenler’de de başlatıldı.


 

Törene Esenler Kaymakamı Nazım Madenoğlu başta olmak üzere; Esenler Belediyesi Başkan Vekili Faruk Aydın, TMO Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdür Yardımcısı Uğur Erkaymaz, İstanbul Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Kasım Piral, İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Turgut Şişman, İdari Amirler, İstanbul Fırıncılar Odası Başkanı Fahri Özer, Esenler Kızılay Başkanı Lütfü Kahveci, ESDEF Başkanı Süleyman Kahveci, Muhtarlar, Siyasi ve Sivil Toplum Kuruluşları’nın Temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

 

Törende bir konuşma yapan Esenler Kaymakamı Nazım Madenoğlu; “Türkiye’de ciddi bir ekmek israfı var. Yılda üretilen 37 milyar adet ekmekten 2 milyar adedi israf ediliyor. Bu israfın parasal değeri 1,5 milyar TL. Bu rakamın Türkiye olarak dünyada birinci olduğumuz un ihracatından elde ettiğimiz gelire eşit ve bu durum çok acı” dedi.

 

Kampanyaya Esenler Dernekler Federasyonu (ESDEF), İstanbul Halk Ekmek, Mengeneler Fırın, Aydınlar Catering, Çetinler fırın ve Erdoğanlar Unlu Mamulleri başta olmak üzere tüm fırıncılar destek verdi. Kampanyanın etkili ve sonuç verici olması için 10 adet stant hazırlandı.

Beş gün devam edecek Ekmek İsrafının Önlenmesi Kampanyası Programı ise şöyle;

 

25-28 MART 2013, Ekmek israfının önlenmesine yönelik halkımızın bilgilendirilmesi. Esenler Dörtyol Meydan Saat: 09:00 - 17:00

 

28 MART 2013, Bayat ekmekle yapılan yemek ve tatlı yarışması. Esenler Dörtyol Meydan Saat: 15:00

 

29 MART 2013, Ekmek israfının önlenmesi konulu konferans. Yemek ve tatlı yarışması ödüllerinin verilmesi. Esenler Belediyesi Konferans Salonu Saat: 14:00

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.