Gaziosmanpaşa Belediyesi, Aşure Günü nedeniyle, dev kazanlarda aşure dağıtımı yaptı

Gaziosmanpaşa Belediyesi, Aşure Günü nedeniyle, dev kazanlarda aşure dağıtımı yaptı

Gaziosmanpaşa Belediyesi, İslam dünyasında kutsal aylardan birisi olarak kabul edilen Muharrem Ayı’nın 9’uncu gününde gerçekleştirdiği Aşure Günü’nü Gaziosmanpaşalılar ile birlikte kutladı.

 Gaziosmanpaşa Belediyesi, Aşure Günü nedeniyle Gaziosmanpaşa Cumhuriyet Meydanı, Küçükköy Merkez Camii önü, Karlıtepe Dörtyol Camii önü, B.H.Paşa Mimar Sinan Camii önü, K.Karabekir Valide Camii önü ve Karadeniz Mahallesi Merkez Camii önünde başkan yardımcıları ve müdürler eşliğinde aşure dağıtımı gerçekleştirdi. Cumhuriyet Meydanı’na kurulan dev kazanlarla dağıtımı yapılan aşure gününe Gaziosmanpaşalılar yoğun ilgi gösterdi.

6 ayrı noktada 6 bin kişilik aşure dağıtımının gerçekleştirildiği Aşure Günü’nde, Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Dr. Erhan Erol, belediye başkan yardımcısı Beyhan Ergin ve ilçe müftüsü İsa Gürler’in de katıldığı Cumhuriyet Meydanı’ndaki etkinliğe Gaziosmanpaşalılar yoğun ilgi gösterdi. Gaziosmanpaşa İlçe Müftüsü İsa Gürler’in Aşure Günü’nün anlam ve önemini anlattığı ve duaların edildiği Cumhuriyet Meydanı’ndaki dağıtım öncesinde konuşan Dr. Erhan Erol, İslam dünyası için kutsal sayılan bu günde, Gaziosmanpaşalılar ile birlikte olmaktan dolayı mutluluk duyduğunu ifade etti. Erol, insanlar arasındaki sevgi, dostluk ve kardeşlik bağlarını güçlendirmek amacıyla bu tür çalışmaları gerçekleştirdiklerini belirterek, “Aşure Günü’nün İslam Âlemi’ne hayırlar getirmesini ve Aşure Günü’nün birlik ve dayanışmayı pekiştirici olmasını diliyorum” dedi.

 

Aşure'nin hikmeti

Dini halk geleneğinde önemli bir yer tutan aşure, aynı zamanda Muharrem Ayı’nın 10. günü başlamak üzere daha sonraki günlerde de özel merasimle pişirilip, dağıtılan bir tatlının adı. Aşure, Osmanlı İmparatorluğu döneminde sarayda da pişirilen önemli bir yiyecek. Helvacılar nezaretindeki aşçılar ve kiler ağaları tarafından hazırlanan aşure, Muharrem ayının 10. gününden itibaren “aşure testisi” adı verilen özel kaplarla saray dairelerine ve halka birkaç gün süreyle dağıtılıyor. Anadolu'da zengin aileler ve esnaf teşkilatları tarafından pişirilen aşure, sebilciler ve halkın katıldığı törenlerle dağıtılıyor, bazı bölgelerde ise aşure dağıtımından sonra kurban kesiliyor. Bugün de aşure orucu tutmak ve 

dağıtmak yaşatılan bir gelenek olarak gözleniyor. 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.