‘Her bağış, yeni bir hayattır’

‘Her bağış, yeni bir hayattır’

Şişli’de düzenlenen organ bağışıyla ilgili programa tanınmış birçok ünlü isim katıldı.

 Organ bağışına destek verdiklerini açıklayan ünlüler, daha önce çektirdikleri fotoğrafların önünde kameralara poz verdi. Türk sinemasının usta oyuncularından Hülya Koçyiğit, organ yetersizliğinden nice hayatların göçtüğünü dile getirdi.

Özel Memorial Hastanesi'nin katkısıyla gerçekleştirilen ‘Hayat Ver’ projesi organ bekleyen kişilere umut ışığı oldu. ‘Her bağış, yeni bir hayattır’ sloganından yola çıkan sosyal sorumluluk projesi Türkiye’nin ünlü isimlerini de bir araya getirdi. Ünlü isimler daha önce çektirdiği fotoğrafların yanında kameralara poz verdi. Programda konuşma yapan Organ Nakli Bilinçlendirme Platformu Başkanı Prof. Dr. Yalçın Polat, “Bugün burada çok önemli bir iş yapıyoruz. İnsanlık adına atılması gereken adımı atıyoruz. Son 10 yılda Türkiye’de her alanda olduğu gibi organ nakli konusunda yeniliklere imza attık. Başarı oranlarımız batıyla aynı ancak bir konu eksik. Türkiye’de eksik olan bir şey var. O da kadavradan organ bağışının çok yetersiz olması.” dedi.

Konuşmanın ardından organ bağışına destek veren ünlülere teşekkür plaketi armağan edildi.

Program sırasında gazetecilerin sorularını cevaplayan oyuncu Merve Sevi, “Artık yoksun. Daha ne olabilir ki. Organının seninle birlikte yerin altına girmesi. Bu çok basit bir mantık. Bunun doktorlar bilimsel açıklamalarını birçok kez yapıyorlar. İşe yarayan bir organın var. Öyle gideceğini söylüyorsun öbür tarafa. Bu cahilliktir.” ifadelerini kullandı.

Oyuncu Hülya Koçyiğit ise, “İnsan yaşamı en değerli olgu. İnsanı yaşatmak en büyük mutluluk. Eğer biz sağken elimizi uzatıp insanlara dokunabiliyorsak, onların hayatlarını değiştirebiliyorsak öldükten sonra neden olmasın. Günümüzde çok iyi biliyoruz ki organ yetersizliği nedeniyle nice hayatlar göçüyor. Onları organlara kavuşturabilirsek neden bundan geri duralım?” şeklinde konuştu. 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.