Komutanların Sergisi Ağlattı

Komutanların Sergisi Ağlattı

"Özgür Tutsaklardan Tutsak Eserler" isimli serginin açılışında duygusal anlar.

 Kamuoyunda "Balyoz" ismiyle bilinen dava kapsamında Hasdal ve Maltepe Cezaevi'nde kalan muvazzaf ve emekli askerlerin yaptıkları resim, ebru ve karakalem çalışmalarından oluşan sergi Kadıköy'de açıldı.

Açılışa katılanlar cezaevinde bulunan yakınlarının yaptığı eserleri gözyaşları içinde izlediler.

Kadıköy Belediyesi’nin ev sahipliğinde Caddebostan Kültür Merkezi’ndeki "Özgür Tutsaklardan Tutsak Eserler" sergisinin açılışına Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk, cezaevinde yatan 1. Ordu Eski Komutanı Emekli Orgeneral Çetin Doğan'ın eşi Nilgün Doğan, Gazeteci Soner Yalçın, Barış Terkoğlu, Barış Pehlivan, Emekli Korgeneral Atilla Kıyat ile cezaevinde tutuklu bulunanların yakınları katıldılar.

Açılış konuşmasını yapan Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk, laik hukuk devleti için yoğun çaba harcayanların hedef haline geldiklerini belirterek "Bu ülkenin bağımsızlığını savunanlar kendi ülkelerinde tutsak durumdalar. Yargı yok adalet yok, hukuk yok. Beş yıl önce başlayan safsatayla hala dalgalar var.Bizler birlikte olursak bu karanlıkları aşarız.İçerde onurluca direnenlere, dışarda direnenleri destek olmaya, yanında olmaya çağırıyoruz" dedi.

Daha sonra konuşan Nilgün Doğan da "Bize bu sıkıntıları yaşatanları ölünceye kadar affetmeyeceğiz. Onları esir almışlar ama duygularını düşüncelerini tutsak edememişler. Çok güzel eserler var. Özellikle 'özlediğim kahvaltı' şeklinde yapılan resim beni çok etkiledi" diye konuştu.

20 Aydır tutuklu Deniz Kurmay Albay Mehmet Örgen'in oğlu Mehmet Can Örgen de yaptığı duygusal konuşma ile herkesi ağlattı. Konuşması sırasında kendisi de ağlayan 13 yaşındaki Örgen, "Güneş tutulmadan önce bir karanlık olur ya, ben bu resimler onu gösteriyor. Daha sonra güneş yeniden doğacak ve babamlar dışarı çıkacak. Vatan haini diye alınanlar bu kadar şerefli olabilirler mi?" dedi.

13 yaşındaki Mehmet Can konuşmasını gözyaşları içinde tamamlarken aralarında Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk’ün de bulunduğu katılımcılar gözyaşlarını tutamadılar. yaşandı. Mehmet Can, Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk ve bir yakını tarafından teselli edilmeye çalışıldı.

Konuşmaların ardından serginin açılışı yapıldı. Sergiyi katılanlar cezaevinde kalan yakınlarının yaptığı resim, ebru ve karakalem çalışmalarını gözyaşları içinde izlediler. Sergide bazı eserlerin satışının yapılacağı ve bu satıştan elde edilen gelirin tutuklu subaylar yararına dava giderlerinde kullanılacağı öğrenildi. 35 resim, 50 ebru ile karakalem çalışmaları ve iki gemi maketinin bulunduğu sergi 5 Mart tarihine kadar gezilebilecek.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.