Küçükçekmece ADM psikologları, aileleri uyardı

Küçükçekmece ADM psikologları, aileleri uyardı

Küçükçekmece Belediyesi Aile Danışma Merkezi Psikologları, çocuklarda ve ergenlerde özgüven konusunu anlattı

 Söyleşide psikologlar, insanın ihtiyaç duyduğu en önemli kişilik öğesi özgüvenle ilgili anne ve babalara önemli tavsiyelerde bulundu.


Sağlıklı bir yaşam için yetişkinde ve çocukta özgüvenin olmazsa olmaz olduğuna dikkat çeken psikologlar, özgüveni olmayan bir kişideki özellikleri şöyle sıraladı ‘Sürekli başkalarının onayına ihtiyaç duyan, sorumluluk almaktan çekinen, yapması gereken işlerden kaçınan, kendi kararını veremeyen, kaçamıyorsa içinde bulunduğu durumu gerilim haline getiren kişiler özgüvenden yoksundur. Ayrıca bu özellikleri taşıyıp ailesinde de değer görmeyen çocuklar toplumda problemlere sebep olur. ’


‘Aşırı koruyucu olmayın'

 

Psikolog N. Serem Gülenay, özgüven yetersizliğinde ailenin önemli bir faktör olduğunun altını çizerek, aşırı koruyucu ve mükemmeliyetçi ebeveyn tutumlarının doğru olmadığını ifade etti. Gülenay, bu davranışların çocukların sorun çözme yetilerini geliştirmesini engellediğini ve içe kapanmasına neden olduğunu söyledi.


Çocuğun özgüveninin gelişmesinde ailelere önemli görevler düştüğünü dile getiren psikolog Öcal ise, ebeveynlerin çocuğuyla arkadaş olmak yerine ona anne ve babası olduğunu hissettirmesi gerektiğinin altını çizdi. Öcal, özgüven gelişiminde ailelere düşen görevleri şu şekilde sıraladı:


“Ebeveynler, çocuklarına karşı aşırı eleştirici olmaktan kaçınarak, onların sorumluluk alma konusunda gösterdiği çabalara saygı duymalıdır. Ona sorumluluk veren ebeveyn, yaptığı işe de müdahale etmemeli ve çocuğuyla bol bol zaman geçirmelidir.”

 

 

‘Arkadaşlarını eleştirmeyin'


Özgüven kazanımında çocuğun kimseyle kıyaslanmamasının da önemli olduğunu belirten Öcal, ergenlik çağındaki gençlerde durumun biraz farklı seyrettiğini ifade etti. Ergenlerin öfkeli ve sinirli çıkışlarına karşı ebeveynlerin sakin davranması gerektiğini dile getiren Öcal “Gençlerin yalnız kalma isteklerine saygı duyun. Ergenlik döneminde onunla asla güç savaşına girmeyin. İyi bir iletişimin çocuğunuzla aranızdaki en önemli çözüm unsuru olduğunu unutmayın ve asla arkadaşlarını eleştirmeyin” diyerek ailelere tavsiyelerde bulundu.


Söyleşi sonunda psikologlar, ebeveynlerin sorularını yanıtladı. 

 

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.