Küçükçekmece yenilenmeyi sürdürüyor

Küçükçekmece yenilenmeyi sürdürüyor

Küçükçekmece Belediyesi, kentsel dönüşüm kapsamındaki projelerini ‘Başkanlar Konuşuyor’ sempozyumunda görücüye çıkardı

 Point Hotel’de Kentsel Strateji ve Arkireta işbirliği ile düzenlenen toplantıya katılan Küçükçekmece Belediye Başkanı Aziz Yeniay, Küçükçekmece’deki kentsel dönüşüm sürecini ve yatırımlarını anlattı.

Kentsel Strateji Danışmanlık Proje Geliştirme Ltd. Şti. adına Ali Faruk Göksu’nun moderatörlüğünü yaptığı toplantıya Başkan Aziz Yeniay’ın yanı sıra; Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetler Genel Müdürlüğü Şube Müdürü Zeynep Afşeören ile TSKB Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Işıl Dinçer katıldı.


‘Vatandaş TOKİ ile ortak oldu'


Küçükçekmece Kartaltepe Mahallesi ve Küçükçekmece Meydanı çevresindeki kentsel dönüşümü barkovizyon eşliğinde, ‘Küçükçekmece’nin dünü ve bugünü’ isimli slayt gösterisi ile katılımcılara anlatan Aziz Yeniay, Küçükçekmece’deki dönüşümün, vatandaşın TOKİ ile ortak yapılan projenin içerisinde yer alması bakımından bir ilk niteliğini taşıdığını söyledi. Ayrıca Aziz Yeniay, SPK Uzmanlarının belirlediği fiyatlardan Küçükçekmecelilerin memnun kaldığını ve kentsel dönüşümle ilgili olarak vatandaşla yapılan görüşmelerde bu bölgede yaşayan Küçükçekmecelilerin tümünün onayını aldıklarını söyledi.


‘Yoğunluk azalacak, değer artacak’


Dünyada her kentin bir meydanla anıldığını belirten Aziz Yeniay, Küçükçekmece Meydanı’nın dönüşüm sonrasında bölgeye kalkınma açısından büyük destek vereceğini ve Metro istasyonu bağlantı hattı gibi projelerle; siteleşmenin olmadığı, ortak sosyal alanların olduğu bir yaşam merkezi ile yoğunluğu azaltarak bölgedeki değeri artıracaklarını kaydetti. 6306 Sayılı kanunun ülkemiz açısından büyük bir fırsat olduğunu vurgulayan Yeniay, bundan önce şehirlerin bilimden ve şehircilik tekniklerinden uzak olarak inşa edildiğini ama bu kanundan sonra bu değerlere kavuştuğumuzu belirtti.


‘Küçükçekmece çok değerli bir bölge’


Küçükçekmece’nin Küçükçekmece Gölü ve bir yanının denize açılması nedeniyle çok değerli bir bölge olduğunun altını çizen Yeniay, buna Halkalı’ yı örnek gösterdi: “Halkalı’ da daha önce kimse oturmak istemezdi. Ancak şimdi, yapılan projelerle öyle bir değerlendi ki, o bölgede yaşamak isteyenler oradan ev satın alamıyorlar.” 

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.