Küçükçekmece`de `Nar Ağacı`

Küçükçekmece`de `Nar Ağacı`

Usta yazar Nazan Bekiroğlu, “Küçükçekmece Okuyor” adlı programda son kitabı Nar Ağacı’nı anlattı

 Küçükçekmece Belediyesi Cennet Kültür ve Sanat Merkezi’nde Buket Aşçı moderatörlüğünde gerçekleştirilen söyleşiye katılan usta yazar Nazan Bekiroğlu, Balkan Savaşı’ndan başlayarak 1.Dünya Savaşı’na uzanan biri Tebrizli biri Trabzonlu iki kişinin birleşme öyküsünü ele aldığı kitabı “Nar Ağacı”nı Küçükçekmeceli hayranlarıyla paylaştı.

 

 

'Geçmişi değil, geleceğimizi değiştirebiliriz.'

 

 

Kitabına, ‘Nar Ağacı’ ismini koymadan önce ‘Tahta Süleyman’ı düşündüğünü ancak sonrasında bu ismin yerine sade, iddiasız ve derin bir ağaç ismi koymaya karar verdiğini belirten Bekiroğlu, geçmişte yaşanan savaşların sonunda toplu göçler gibi büyük acıların yaşandığını ve bu acıları silmenin kolay olmadığını ifade etti. “İnsaniyet, siyasetin üstündedir. Ayrıca bence tek bir masumun acı çektiği, öldüğü yerde her şey geçerliliğini yitirir.”diyerek kitabının özünü anlatan Bekiroğlu, geçmişin Cehennem yanını inkar etmeden irdelersek, geçmişi değil ama geleceğimizi değiştirebileceğimizi de söyledi.

 

Zamanda yolculuk eden bir karakterin anlatıcı olduğu kitabında fotoğraf kareleriyle sinematografik bir yapı yakaladıkları için ‘Nar Ağacı’ kitabının filminin çekilebileceğini de ifade eden Bekiroğlu, “Ancak çok usta bir yönetmen hatta görüntü yönetmeni çekmeli filmi. Bu şartla kabul ederim. Bu kadar hassas olduğum için zaten böyle bir şey de yapamayız.”dedi.

 

 

“Nar Ağacı’nı bu dille yazabilmem için diğer kitapların dillerinden de geçmiş olmam gerekiyordu.”diyerek, Nar Ağacı’ndaki üslubunu geçmişte yazdığı kitaplara dayandıran Nazan Bekiroğlu, kitaplarını yazarken ilhama inandığını, kitaplarını ilhamla kaleme aldığını ifade etti. “Ne ilkokulda ne lisede yazar olmak aklımın ucundan geçmiyordu. Önce ressam sonra doktor olmak istiyordum. Çok okudum bir birikim olunca da açığa çıkıyor, patlama yaşıyorsun. Eğer yazar değil doktor olsaydım, eminim vasat bir doktor ve vasat bir yazar olurdum.”diyen Bekiroğlu hiçbir zaman yazar olmak için yazmadığını sadece yazmayı sevdiği için yazdığını söyledi.

 

Programda, Küçükçekmece Belediyesi tarafından ilk 100 katılımcıya Nazan Bekiroğlu’nun “Nar Ağacı” adlı kitabı hediye edilirken, usta kalem Küçükçekmece Belediye Başkanı Aziz Yeniay ile hayranlarının getirdiği kitaplarını imzaladı. Ayrıca program sonunda Küçükçekmece Belediyesi Kültür Müdürü Ersan Ulusan usta kaleme çiçek takdim etti.  

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.