Öğrenciler ‘e-okul’ ile izlenecek

Öğrenciler ‘e-okul’ ile izlenecek

Milli Eğitim Bakanlığı, süt içtikten sonra çocuklarda görülebilecek her türlü olumsuz etkiyi, merkezî takip sistemi ‘e-okul’ ile izleyecek.

 Bu kapsamda zehirlenme vakalarına karşı yeni bir form oluşturuldu. Öğretmenler tarafından doldurulacak formda, süt içen çocuklarda oluşacak sorunlar ve nedenleri belirtilecek. Form, ‘süt içen’ ve ‘içmeyen çocuklar’ diye iki bölümden oluşuyor. Süt içip rahatsızlanan öğrenci için ‘bulantı, kusma, karın ağrısı, ishal, ağız ve yüzde şişlik, döküntü ve diğer rahatsızlıklar’ gibi seçenekler bulunuyor.


Bir öğrencide bile sorun olsa süt içip içmediğine bakılmaksızın bu form tüm sınıf için doldurulacak. Form bilgileri aynı gün e-okul sistemine girilecek. Temel Eğitim Genel Müdürlüğü yetkilileri, sistem hakkında şu bilgileri verdi: “Bu yıl biz süt içtikten sonra ne tür rahatsızlık yaşandığını rakamlarla görmek istiyoruz. Bu normal bir laktoz alerjisi midir yoksa farklı bir sorun mu görme şansımız olacak. Aynı zamanda halk sağlığı uzmanları için de önemli bir veri olacaktır.” Bakanlık, sütün üretiminden dağıtımına kadar tüm süreçler için 6 farklı form hazırladı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.