Tarihi Şehremaneti binası kent kütüphanesi oluyor

Tarihi Şehremaneti binası kent kütüphanesi oluyor

Kadıköy Belediyesi, iskelede bulunan ve uzun yıllar belediye binası olarak kullanılan Tarihi Şehremaneti binasını restore ederek, kent kütüphanesine dönüştürüyor.

 Kadıköy Tarih, Edebiyat ve Sanat Kütüphanesi olarak hizmete girecek olan 100 yıllık Şehremaneti binasında başta Kadıköylü aydınlar olmak üzere çok sayıda sanatçıya dair bilgi ve belgeler ile tarih, edebiyat ve sanat koleksiyonları yer alacak, söyleşi ve etkinlikler düzenlenecek.

 

Kadıköy Belediyesi’nden yapılan yazılı açıklamaya göre, 2014 yılında Kadıköylüler yeni bir kültür ve sanat merkezine kavuşacak. İşgal İstanbul'unda Milli Mücadele taraftarı aydınların düzenlediği mitingler gibi birçok toplumsal ve siyasi olaya tanıklık etmiş tarihi bir yapı olan Şehremaneti binası, ''Kadıköy Tarih, Edebiyat ve Sanat Kütüphanesi''ne dönüştürülüyor.

 

1913'te Kadıköy Belediye Dairesi (o zamanki ismiyle şehremaneti) olarak yapılan Kadıköy’ün önemli tarihi yapılarından olan binayı Kadıköylüler’e yeni işlevi ile yeniden kazandıracaklarını kaydeden Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk, projeyi şöyle anlattı:

 

“Bina uzun yıllar belediye meclis ve sergi salonu olarak hizmet verdi. Ancak şimdi onu tarihi yapısıyla koruyacak, sanat, tarih ve edebiyat kütüphanesi olarak yeniden restore edip Kadıköylülere kazandıracağız. Burası sıradan bir halk kütüphanesi olmayacak. Binanın mimari özelliğine uygun olarak farklı tarih, edebiyat ve sanat konularına odaklanan bir ihtisas kitaplığı olacak. Yazarlardan, edebiyatçılardan, bilim insanları ve hocalardan fikir alıyoruz, ayrıca onlardan bu özel kütüphaneye kendi kitaplıklarından bağış yapmalarını talep ediyoruz. Şuan isim açıklayamasam da birçok insanla temas halindeyiz. Belediye de buraya kitap temin edecek elbette. Burayı kent kütüphanesi yapma fikri 2010’da alındı, 2011'de iç düzenlemeye yönelik hazırlıklar yapıldı, proje çizildi, Anıtlar Kurulu süreci ilerledi. Yaklaşık 1 ay önce de restorasyon başladı. Ocak 2014 itibariyle de adım adım faaliyete girecek. Tabi buranın açılması demek, tüm koleksiyonların toplanmış olması anlamına gelmiyor. Kitaplar, evraklar, belgeler toplanmaya devam edilecek. Bu, hiç bitmeyen bir süreçtir, dünyadaki tüm kütüphaneler böyledir.”

 

Kadıköy'de yaşmış ve yaşayan yazar, sanatçı, edebiyatçı, şairlerin belgeleri, mektupları, fotoğrafları, yazışmaları, varsa el yazmalarının da toplanacağını kaydeden Öztürk, kütüphanede Kadıköylü yazar, edebiyat adamları ve sanatçılar için ayrı bir bölüm olacağını da belirtti.

 

Kadıköylü sanatçılarla ilgili arşiv araştırması yapan araştırmacıların, birçok edebiyatçının hayatını ilgilendiren bilgi ve belgelere buradan ulaşabileceğini aktaran Öztürk, “Burası yaşayan bir yer olacak. Bilimsel toplantılar, tarih-sanatla ilgili özel seminerler, tematik toplantılar, konferans dizileri, akşamüstü sohbetleri olacak. Senede birkaç efemera (elyazma, mektup, kartpostal) sergisi düzenlenecek. Projenin başında çok değerli iki insan; Prof.Dr.İlber Ortaylı ve Süreyya Operamızın başında bulunan Murat Katoğlu var. Çağdaş bir kültür sanat yaklaşımı içinde buranın çalışması lazım. İlber hoca ve Murat hoca bunu yapacak değerli iki kişi. Kadıköylülerin, Şehremaneti binasını yeni işlevi ve yeni haliyle çok beğeneceklerine inanıyorum.” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.