Üsküdar, belediyecilikte dünya lideri

Üsküdar, belediyecilikte dünya lideri

Üsküdar Belediyesi, Süper Hizmet Sistemi Projesi ile dünya çapında “Üstün e-Devlet Ödülü” aldı.

 Uluslararası Yeler Yönetimler Platformu We-GO (Word e-Goverment Organization) tarafından belediyecilik konusunda her yıl beş kategoride düzenlenen yarışmada Üsküdar Belediyesi,Süper Hizmet Sistemi Projesi ile dünya çapında“Üstün e-Devlet Ödülü” aldı.

 


Kamu yönetimlerinde ileri bilgi teknolojilerini kullanan ve aralarında Barcelona, Seul, San Francisco, Amsterdam, Berlin gibi büyükşehirlerin de yer aldığı 71 üyesi bulunan WeGO, 12-14 Kasım tarihleri arasında İspanya’nın Barcelona kentinde bir araya geldi. “Hizmetler”, “Verimlilik”, “Şehir Yönetimi”, “Açık Şehir” ve “Sayısal Uçurum” dallarında düzenlenen yarışma sonunda dereceye giren belediyelere ödülleri düzenlenen törenle teslim edildi.

 

Ana temasını vatandaşa dokunan, onların işlerini kolaylaştıran ve teknolojiyi vatandaşın kullanımı esaslı uygulamalar oluşturan yarışmaya 200’den fazla proje katıldı. Yapılan eleme sonrası 67 projenin değerlendirmeye alındığı yarışma sonunda Üsküdar Belediyesi, “Verimlilik” kategorisinde Süper Hizmet Sistemi Projesi ile birinciliği kazandı.

 

Yerel yönetimler uygulamalarındaki başarıları nedeniyle İçişleri Bakanlığı tarafından 1100 proje arasından seçilerek yarışmaya yönlendirilen Üsküdar Belediyesi adına Başkan Yardımcısı Hasan Ekmen ödülünü, Barcelona Belediye Başkanı Xavier Trias ve halen dönem başkanlığını yapan Seul Belediye Başkanı Park Won-Soon’un elinden aldı. Ödül töreninde Türkiye’nin Barcelona Başkonsolosu Haldun Koç da yer aldı. Yarışma süresince Süper Hizmet Masası bir work shop ile katılımcılara anlatıldı.

 

Bilgi ve yerel yönetim uygulamaları paylaşıp iş birliğini destekleyen ve Birleşmiş Milletlere karşı sorumlu bir organizasyon olan Uluslararası Yeler Yönetimler Platformu We-GO (Word e-Goverment Organization), her yıl dünya çapında e-belediyecilik dalında bir yarışma düzenliyor. We-GO, kamuda güzel uygulamaları keşfetmesiyle ve bu uygulamaları ödüllendirmesiyle takdir topluyor. Sürdürülebilir şehir gelişmelerini destekleyen, dünya genelindeki vatandaşların yaşam kalitesini geliştiren, etkili güçlü yönetimi ve vatandaş katılımın destekleyen We-GO, yaptığı yarışmalar sonunda önemli bulduğu projeleri, üye ülkeleri arasında uygulamaya alıyor.


Üsküdar Belediyesi, Ağustos ayında Şili’de, altıncısı düzenlenen “Yerel Yönetimde Mükemmeliyetçilik: Başarı Öyküleri” konulu konferansa Süper Hizmet Sistemi projesi ile katılmış ve yerel yönetim uygulamalarına kattıkları kaliteden dolayı, Şili Ulusal Devlet Madalyası’nı da almıştı.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.