Üsküdar sempozyumu kasımda başlıyor

Üsküdar sempozyumu kasımda başlıyor

7. Üsküdar Sempozyumu 2-4 Kasım tarihlerinde Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek

  Yıllardır düzenlenen ve artık bir gelenek haline gelen Üsküdar Sempozyumlarının yedincisi 2-4 Kasım tarihlerinde Üsküdar Belediyesi Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek.


Çeşitli üniversitelerin Profesör, Doçent ve Yardımcı Doçent statüsündeki öğretim üyelerinden oluşan 28 kişilik bilim kurulu üyelerinin katılacağı Sempozyumda; İstanbul’un fethinden bir asır önce Türk yerleşiminin görüldüğü ve kök salmaya başladığı Üsküdar’ın 660 yıllık kültür birikimine ışık tutmak amaçlanıyor. 3 günlük Sempozyum süresince Üsküdar’ı geleceğe taşımak adına yapılmış, yapılmakta ve yapılacak olan çalışmalar kamuoyu ile paylaşılacak.

“1352’den Bugüne Şehir” konusu ele alınacak

Üsküdar Belediyesi tarafından düzenlenen Sempozyumun bu yılki konusunu ise Üsküdar’ın ilk yerleşim tarihi olan “1352’den Bugüne Şehir” oluşturuyor. Sempozyum kapsamında önce yerel bir perspektifle Üsküdar ele alınacak, sonra da Üsküdar’ın tarih, edebiyat, eğitim, mimari, sanat gibi maddi ve manevi kültür birikimleri, dün-bugün-yarın bütünlüğü içerisinde gündeme taşınacak.


Açılış programı 2 Kasım Cuma günü saat 19.00’da Kandilli Geleneksel El Sanatları Merkezi’nde yapılacak olan ve 16 oturumdan oluşan 7. Üsküdar Sempozyumu, Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara ve İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Emre Bilgili’nin Üsküdar Sempozyumları üzerine değerlendirme konuşması ile başlayacak. Sempozyum süresince ayrıca 19. ve 20. yüzyıl haritalarında Üsküdar Sergisi, Hanım Sultanların Ebedi Nakışları Sergisi, Mavera Türk Müziği Topluluğu’nun konseri de yer alacak.

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.