KABATAŞ-MAHMUTBEY METRO HATTINDA SONA DOĞRU

KABATAŞ-MAHMUTBEY METRO HATTINDA SONA DOĞRU

Kabataş-Beşiktaş-Mecidiyeköy-Mahmutbey Metro Hattı’nın, Akşemsettin-Veysel Karani İstasyonu TBM Çıkış Programı, düzenlenen törenle gerçekleştirdi.

Törene, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Kağıthane Belediye Başkanı Fazlı Kılıç, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın, Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağrıcı, Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta ve öteki ilgililer katıldı.

Belediye başkanlarıyla birlikte dev yatırımın projesini inceleyen İBB Başkanı Topbaş’ın telsizden verdiği talimatla harekete geçen TBM makinesi, kısa sürede Akşemsettin ile Veysel Karani istasyonu arasındaki tüneli açarak, iki istasyonu birbirine bağladı. 19 istasyondan oluşan ve 8 ilçeyi birbirine bağlayan metro hattının 2018 yılının son çeyreğinde tamamlanması hedefleniyor.

Başkan Topbaş, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, bütün metro hatlarımızda çok sayıda işçinin çalıştığını belirterek, İstanbul’da şu anda 151 kilometrelik metro inşaatı bulunduğunu söyledi.

- 149 kilometre aktif raylı sistemimiz var

‘Mega kentte’ 149 kilometre aktif raylı sistemin bulunduğuna dikkati çeken Başkan Topbaş, “İstanbul'un yerin altını demir ağlarla örüyoruz ve hedef olarak İstanbul raylı sistemlerde bin kilometreye erişecek. Rüzgar ne taraftan eserse essin başta FETÖ olmak üzere bütün terör örgütleri yandaşları veya destekçileri yurtiçi, yurtdışı nereden gelirse gelsin bu millet ve bu ülke hedefine erişecek. Önümüzde hiçbir engel evvel Allah tanımıyoruz” dedi.

Belediye olarak çok büyük bir maddi yükün altına girdiklerini söyleyen Başkan Topbaş, “Dünyanın hiçbir belediyesinin kaldıramayacağı bir yükün altına girdik. Çok ciddi bir yatırımla bu hizmeti vermeye çalışıyoruz. Şuanda bulunduğumuz metro hattının maliyeti 3 milyar 700 milyon TL maliyeti var. 24 kilometrelik bu hat günde 1 milyon yolcu taşıyacak. Bağcılardan çıkan bir insan Kabataş’a 31,5 dakika gibi bir sürede gelecek. İnsanlar randevularına zamanında gidebilecek” diye konuştu.

- 11 milyon insan metro kullanabilecek

İstanbul'da 3 milyona yakın vatandaşın metro kullandığını belirten Başkan Kadir Topbaş, “İstanbul biz görev geldiğimiz zaman 540 bin civarında insan raylı sistem kullanmaktaydı. Bugün 3 milyona yakın insan kullanıyor. Hedefimiz 11 milyon insan kullanabilecek bir metro ağı yapmaktan bahsediyoruz. Yani milyonlarca insan yer altında hareket halinde olacaklar ve zamanı çok doğru kullanmış olacaklar” ifadelerini kullandı.

Törene katılan Kağıthane Belediye Başkanı Fazlı Kılıç da, projenin vatana, millete hayırlı uğurlu olmasını diledi.

Metro hattının hayata geçirilmesiyle ilçenin ayrı bir önem kazanacağına değinen Başkan Kılıç, metro hattının ilçede Nurtepe, merkez ve Çağlayan’dan geçeceğini kaydederek, “Hattın faaliyete geçmesiyle birlikte metroyla Kağıthane-Mecidiyeköy 4,5 dakika, Kağıthane-Üsküdar 26 dakika, Kağıthane- Ümraniye 39,5 dakika, Kağıthane-Beşiktaş 10 dakikaya iniyor. Hayırlı uğurlu olmasını diliyoruz” dedi. 


Kaynak: istanbulses/ Kağıthane


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.