Kadıköy`de pet-shoplara yasak!

Kadıköy`de pet-shoplara yasak!

Kadıköy Belediyesi, pet-shoplar da hayvan satışına yönelik yasağı uygulamaya koydu.

 1 Nisan’da başlayan yasak kapsamında denetimler de başladı. Ekipler, satış yapan dükkânlardaki kedi ve köpekleri topladı.


Kadıköy Belediyesi, 3 Aralık 2012 tarihinde aldığı kararla, 1 Nisan 2013 tarihinden itibaren Kadıköy sınırlarındaki pet-shoplar da kafes içinde sağlıksız koşullarda kedi-köpek ve tavşanların satışının yasaklanacağını duyurmuştu. Kararın yürürlüğe girmesiyle ekipler denetimlere başladı. Ekipler, 78 iş yerinde denetimlerde bulunarak, satışa çıkarılan hayvanlara el koydu.


Canlı hayvanların pet-shoplar da günlerce hatta haftalarca vitrinlerde bekletildiğini, birçok doğal ihtiyacının karşılanmadığını, hayvanların bakımsızlık ve ilgisizlikten öldüğünü kaydeden Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk, Türkiye’de bu alanda ilk adımı Kadıköy Belediyesi’nin attığını belirtti. Yasağın 1 Nisan itibariyle başladığını ve geri adım atmayacaklarını kaydeden Öztürk, şunları söyledi: “Pet-shoplar da hayvanlar sağlıksız koşullarda satılıyordu. Yurt dışından yasal olmayan yollarla getirilen hastalıklı hayvanların aşı takvimleri tamamlanmıyor, bazı yavrular erken zamanda sütten kesilerek annelerinden ayrılıyor, pet -shoplar gece kapandığı için hayvanlar bütün gece yalnız bırakılıp açlığa terk ediliyordu. Buralarda satılmayan ya da satıldıktan sonra hastalanan birçok hayvan sokağa terk ediliyordu.”

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.