Esenler`de şaşırtan mermer

Esenler`de şaşırtan mermer

Esenler’de bir mermer dükkanında 1 milyon 200 bin yıllık olduğu iddia edilen ‘balık fosili’ bulundu.

 Esenler Tuna Mahallesi’nde mermercilik yaparak geçimini sağlayan Mustafa Çalışkan’ın dükkânında yaklaşık 1 milyon 200 bin yıllık olduğu iddia edilen ‘balık fosili’ bulundu.

 


Çalışkan, balık fosiliyle ilgili yaptığı açıklamada; 1 yıl önce Bilecik’ten doğal mermer taşı getirttirdiğini ve aldığı mermerleri dükkâna yerleştirmek için kolileri açarken mermerin içerisinde fosil olduğunu fark ettiğini anlattı. Balık fosilini fark ettiğinde ne yapacağını bilemediğini söyleyen Çalışkan, mermeri hemen İstanbul Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği'nde incelettirdiğini söyledi. İncelemede mermerin 1 Milyon 200 bin yıllık olduğunun ifade edildiğini belirten Çalışkan, “Mermeri üniversite istedi; ama ben daha farklı düşündüğümden vermek istemedim. Benim paraya ihtiyacım var. Sonuçta soğuk taştan sıcak çorbasını çıkaran insanlarız. Sıkıntılarım da var. Eğer pazarını bulabilirsem değerlendirmeyi düşünüyorum” dedi.

 

Çalışkan, “Mermeri aldığım yeri aradığımda ‘mermeri geri ver, ben sana bir kamyon taş yükletip gönderiyim. Ama ben kabul etmedim. İmkânlarım olsa gönlüm Koç, Sabancı Müzesi’nde durmasından yana ama imkânlarım el vermiyor” diye konuştu.

 

Balık fosiline ilgi duyanlara çağrıda da bulunan Çalışkan, “Bizim kapımız herkese açık. Gelsin baksınlar, bol bol fotoğraf çektirsinler. Hakkı ve değerini verirlerse satarım. Araştırdığım kadarıyla da yüz bin lira civarında da bir fiyatı var” dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.